TANIM
Çimento esaslı, polimer katkılı, yüksek yapışma mukavemetine sahip granit ve mermer yapıştırma harcıdır.

UYGULAMA ALANLARI

İç ve dış mekanlarda, yatay ve düşey yüzeylerde, büyük ebatlı yer ve duvar seramiği, granit, granit seramik, mermer ve her türlü doğal taş kaplamanın döşenmesinde kullanılır.  

UYGULAMA

Uygulama sırasında ortam sıcaklığının +5 °C ile +35 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulama yapılmamalıdır. Direkt güneş veya kuvvetli rüzgar altında uygulanmamalıdır.

40 x 40 cm boyutlu seramik, karo, çini, granit gibi kaplama malzemeleri için idealdir. Daha büyük ebatlar için çift taraflı uygulama önerilir.

25 kg.’lık Fixser Granit-Mermer Yapıştırma Harcı 6-7 litre temiz suya boşaltılarak düşük devirli bir mikserle topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Harç, 5 dk. dinlenmeye bırakılır ve tekrar karıştırılır. Harç, dişli çelik malayla tek yönde çekilerek yüzeye uygulanır. Malanın diş boyutu, döşenecek granitin boyutuna ve uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre belirlenmelidir.
Granitler 20 dk. içerisinde harç yüzeyine yapıştırılır. Harcın granite tam temasını sağlamak için lastik çekiç yardımıyla kuvvet uygulanır. Granitler arasında istenilen derz aralığının bırakılmasına dikkat edilmelidir. Derz dolgu işlemine yapıştırma uygulamasından en az 48 saat sonra başlanabilir.

UYARILAR
Hazırlanan harç içerisine hiçbir malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir. Kullanım süresi geçmiş harçlar, su veya kuru harç ile karıştırılıp tekrar kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalmış çok sıcak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Ahşap yüzeylerde, metal yüzeylerde, boyalı ve neme maruz yüzeylerde uygulanamaz. Belirtilen uygulama yüzeyi ve kullanma talimatı dışına çıkmayınız. Solumayınız, göze temasında bol su ile yıkayınız, gerekirse doktora başvurunuz. Çimento esaslı malzeme olduğundan uygulama esnasında eldiven kullanılmalıdır. Ambalajlı ürün nemli ortamlarda saklanmamalıdır.

DEPOLAMA
Orjinal ambalajında en fazla 10 kat istif le, kuru ve nemsiz bir ortamda 8 ay süreyle saklanmalıdır. Torba açıldıktan sonra 7 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

SAĞLIK ve EMNİYET

Deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Depolama ve uygulama sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

TÜKETİM

Uygulanan Yüzey

Tarak Diş Derinliği Tüketim (Toz Miktarı)

Tüketim (Harç Miktarı)

1 m²

4x4x4 1,2 -1,3 kg/m²

1,7 – 1,8 kg/m²

1 m²

6x6x6 1,7 – 1,9 kg/m²

2,3 – 2,5 kg/m²

1 m²

8x8x8 2,4 – 2,6 kg/m²

3,2 – 3,5 kg/m²

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 Görünüş

 Gri – Beyaz renkli ince toz

 Toz Yoğunluk

 1450 ± 100 kg./m³

 Su Karışım Oranı

 6 – 6,5 lt. su / 25 kg. toz

 Uygulama Sıcaklığı

 +5°C ile 35°C arası

 Kap Ömrü

 Max. 2 saat

 Üzerinde Yürünebilme

 24 saat sonra

 Derz Doldurma

 48 saat sonra

 Yapışma Mukavemeti

 > 1 N/mm² (28 gün)

 Kayma

 < 0,5 mm

 Açık Zaman

 20 dk.

 Raf Ömrü

 Kuru ortamda 8 ay

 Sınıfı

 (TS EN 12004 ) C2 TE S1

TOP