TANIM
Isı yalıtım levhalarının üzerinde sıva tabakası oluşturmak amacıyla hazırlanmış yüksek mukavemet sağlayan, ince agregalı, yoğun lif takviyeli, çimento esaslı sıva harcıdır.

UYGULAMA ALANLARI

Dış cephe ısı giydirme sisteminde kullanılan Extrude Polistren (XPS) veya Expanded Polistren (EPS), taşyünü, kayayünü, ısı yalıtım levhalarının sıva tabakası ile kaplanmasında kullanılır.

UYGULAMA
Uygulama sırasında ortam sıcaklığının +5 °C ile +35 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulama yapılmamalıdır. Direkt güneş veya kuvvetli rüzgar altında uygulanmamalıdır.

Hazırlanan harcın kullanılabilme süresi: En çok 2 saat, Uygulama kalınlığı (file altı): 3 mm., Uygulama kalınlığı (file üstü): 2 mm.

UYGULAMA
25 kg.’lık Fixser Elyaflı Levha Sıva Harcı 6-6,5 litre temiz suya boşaltılarak düşük devirli bir mikserle topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar  karıştırılır. Harç, 5 dakika dinlenmeye bırakılır ve 1-2 dakika tekrar karıştırılır. Sıva harcı yüzeye çelik mala yardımıyla uygulanır. Önceden yapıştırılan levha üzerine 1 kat harç (3 mm) çelik mala ile uygulanır. Üzerine donatı filesi (fiber mesh) yerleştirilir ve taze harcın içerisine gömülür. Donatı filesi, strafor sıvası kurumadan yukarıdan aşağıya doğru, bastırılarak ve iyice gerilerek, katlanmadan ve yalıtım levhasında tüm yüzeye eşit uzaklıkta olacak şekilde yerleştirilmelidir.
Çatlamaları önlemek amacıyla, donatı filesi birleşim noktalarında 10 cm. üst üste bindirilerek uygulanır. Köşelerde ve tüm kiriş, pencere, kapı çerçevelerinde donatı filesi en az 20 cm. döndürülmelidir.
3-4 saat sonra 2.kat uygulamasına geçilebilir. Sıva çekildikten sonra ikinci kat (2 mm) sıva uygulanır. Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmelidir. Uygulama sonrasında yüzey, dış cephe kaplamasına uygun hale gelmiş olacaktır.

UYARILAR
Hazırlanan harç içerisine hiçbir malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
Kullanım süresi geçmiş harçlar, su veya kuru harç ile karıştırılıp tekrar kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalmış çok sıcak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Ahşap kaplamalarda, metal kaplamalarda ve neme maruz yüzeylerde uygulanamaz. Belirtilen uygulama yüzeyi ve kullanma talimatı dışına çıkmayınız. Solumayınız, göze temasında bol su ile yıkayınız, gerekirse doktora başvurunuz. Çimento esaslı malzeme olduğundan uygulama esnasında eldiven kullanılmalıdır. Ambalajlı ürün nemli ortamlarda saklanmamalıdır.

TÜKETİM
4-5 kg/m²

DEPOLAMA
Orjinal ambalajında en fazla 10 kat istif le kuru ve nemsiz bir ortamda 8 ay süreyle saklanmalıdır. Torba açıldıktan sonra 7 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

SAĞLIK ve EMNİYET

Deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Depolama ve uygulama sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 Görünüş

 Gri renkli ince toz

 Toz Yoğunluk

 1,550 ± 150 kg/ m3

 Su Karışım Oranı

 6-6,5 lt. su / 25 kg. toz

 Kap Ömrü En fazla 2 saat

 150 kg/ m³

 Sertleşmiş Sıvanın Boşluklu Birim Hacim Kütlesi 

 1,35 ±

 Eğilme Dayanımı

 > 5 N/mm²

 Basınç Dayanımı

 > 12 N/mm²

 Su Buharı Geçirgenlik

 μ ≤ 15

 Su Emme 30 dak.

 ≤ 0,5 Kg / ( m² dak 0,5 )

 Raf Ömrü

 Kuru ortamda 8 ay

 Yaş Birim Ağırlığı

 1650 ± 100 kg./m³

 Aderans Dayanımı

 > 0,1 N/ mm²

 Parlaklık

 G3

 Kuru Film Kalınlığı

 E5

 Tane Büyüklüğü

 S3

 Çatlak Örtme

 A0

 Karbondioksit Geçirgenliği

 C0

 Küf Gelişimine Direnç

 K2

TOP