TANIM
Çimento esaslı, polimer katkılı, yüksek yapışma mukavemetine sahip Flex Seramik Yapıştırma Harcıdır.

UYGULAMA ALANLARI

İç ve dış mekanlarda, yatay ve düşey yüzeylerde seramik, fayans ve bunun gibi kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında üstün bir performans sağlar.

UYGULAMA
Uygulama yüzeyi toz, yağ, boya ve diğer kimyasallar ile gevşek parçalardan temizlenmiş olmalıdır. Uygulama sırasında ortam sıcaklığının +5 °C ile +35 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulama yapılmamalıdır. Direkt güneş veya kuvvetli rüzgar altında uygulanmamalıdır.

25 kg.’lık Fixser Flex Seramik Yapıştırma Harcı 5-6 litre temiz suya boşaltılarak düşük devirli bir mikserle topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Harç, 5 dk. dinlenmeye bırakılır ve tekrar karıştırılır. Harç, dişli çelik malayla tek yönde çekilerek yüzeye uygulanır.

Malanın diş boyutu, döşenecek seramiğin boyutuna ve uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre belirlenmelidir. Seramikler 30 dk. içerisinde harç yüzeyine yapıştırılır. Harcın seramiğe tam temasını sağlamak için lastik çekiç yardımıyla kuvvet uygulanır. Seramikler arasında istenilen derz aralığının bırakılmasına dikkat edilmelidir. Derz dolgu işlemine yapıştırma uygulamasından en az 48 saat sonra başlanabilir.

UYARILAR
Hazırlanan harç içerisine hiçbir malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir. Kullanım süresi geçmiş harçlar, su veya kuru harç ile karıştırılıp tekrar kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalmış çok sıcak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Ahşap yüzeylerde, metal yüzeylerde, boyalı ve neme maruz yüzeylerde uygulanamaz. Alçı levha, alçı sıva, alçı blok v.b. yüzeylerde aderans artırıcı astar kullanılmadan uygulanamaz. Belirtilen uygulama yüzeyi ve kullanma talimatı dışına çıkmayınız.

DEPOLAMA
Orjinal ambalajında en fazla 10 kat istifle, kuru ve nemsiz bir ortamda 8 ay süreyle saklanmalıdır. Torba açıldıktan sonra 7 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

SAĞLIK ve EMNİYET

Deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Depolama ve uygulama sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

TÜKETİM

Uygulanan Yüzey

Tarak Diş Derinliği Tüketim (Toz Miktarı)

Tüketim (Harç Miktarı)

1 m²

4x4x4 1,2 – 1,3 kg/m²

1,7 – 1,8 kg/m²

1 m²

6x6x6 1,7 – 1,9 kg/m²

2,3 – 2,5 kg/m²

1 m²  

8x8x8

2,4 – 2,6 kg/m²

3,2 – 3,5 kg/m²

TEKNİK ÖZELLİKLER

 Görünüş

 Gri – Beyaz renkli ince toz

 Toz Yoğunluk

 1500 ± 100 kg./m³

 Su Karışım Oranı

  5 – 6 lt. su / 25 kg. toz

 Uygulama Sıcaklığı

  +5°C ile 35°C arası

 Kap Ömrü

 Max. 2 saat

 Üzerinde Yürünebilme

 24 saat sonra

 Derz Doldurma

 48 saat sonra

 Yapışma Mukavemeti

 > 0,1 N/mm² (28 gün)

 Kayma

 < 0.5 mm

 Açık Zaman

 20 dk.

 Raf Ömrü

 Kuru ortamda 8 ay

 Sınıfı

 (TS EN 12004 ) C2 TES1

TOP