TANIM
Isı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında kullanılan, yüksek aderans sağlayan polimer katkılı çimento esaslı hazır harçtır.

UYGULAMA ALANLARI

Dış cephe ısı giydirme sisteminde kullanılan Extrude Polistren (XPS) veya Expanded Polistren(EPS), taşyünü, kayayünü, ısı yalıtım levhalarının sıva tabakası ile kaplanmasında
kullanılır.

UYGULAMA

Uygulama sırasında ortam sıcaklığının +5 °C ile +35 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulama yapılmamalıdır. Direkt güneş veya kuvvetli rüzgar altında uygulanmamalıdır.

Hazırlanan harcın kullanılabilme süresi: En çok 2 saat, Uygulama kalınlığı: 4 mm, Yalıtım levhaları birbirine iyice yaklaştırılarak yerleştirilmeli, ısı transferini önlemek amacıyla levhalar arasındaki boşluklar mümkün olduğunca az olmalıdır.

25 kg.’lık Fixser Levha Yapıştırma Harcı 6-6,5 litre temiz suya boşaltılarak düşük devirli bir mikserle topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Harç, 5 dakika dinlenmeye bırakılır ve 1-2 dakika tekrar karıştırılır. Levha Yapıştırma Harcı yüzeye 1 cm çelik mala yardımıyla uygulanmalıdır. Yapıştırma harcı, yalıtım levhasını çevreleyecek şekilde kenarlardan 5 mm. kalmasına dikkat edilerek çepeçevre sürülür. Yalıtım levhasının en az %40’ının yapıştırıcı ile kaplanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Levha yapıştırılacak yüzeye bastırılır. Üzerine lastik tokmakla hafifçe vurularak tam yapışma sağlanır. Yapıştırıcı yeterli kürünü aldıktan sonra levhalar dübellenir. Hava koşullarına bağlı olarak 2 gün sonra sıva uygulanmasına geçilebilir.

UYARILAR
Hazırlanan harç içerisine hiçbir malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir. Kullanım süresi geçmiş harçlar, su veya kuru harç ile karıştırılıp tekrar kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalmış çok sıcak veya donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Ahşap kaplamalarda, metal kaplamalarda ve neme maruz yüzeylerde uygulanamaz. Belirtilen uygulama yüzeyi ve kullanma talimatı dışına çıkmayınız. Solumayınız, göze temasında bol su ile yıkayınız, gerekirse doktora başvurunuz. Çimento esaslı malzeme olduğundan uygulama esnasında eldiven kullanılmalıdır. Ambalajlı ürün nemli ortamlarda saklanmamalıdır.

TÜKETİM
4-5 kg/m² (Uygulama metoduna göre değişir)

DEPOLAMA
Orjinal ambalajında en fazla 10 kat istif le kuru ve nemsiz bir ortamda 8 ay süreyle saklanmalıdır. Torba açıldıktan sonra 7 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

SAĞLIK ve EMNİYET

Deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Depolama ve uygulama sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 Görünüş

 Gri renkli ince toz

 Toz Yoğunluk

 1,550 ± 150 kg/ m3

 Su Karışım Oranı

  6-6,5 lt. su / 25 kg. toz

 Su Buharı Geçirgenlik

 μ ≤ 15

 Su Emme

 30 dak. ≤ 0,5 Kg / ( m² dak 0,5 )

 Aderans Dayanımı

 > 0,1 N/mm2

 Kayma

 < 0,5 mm

 Basınç Dayanımı

 > 10 N/mm2

 Eğilme Dayanımı

 > 4 N/mm2

 Üzerine Sıva Uygulama Süresi

  1-2 gün sonra

 Dübelleme Min.

 24 saat sonra

 Kabuklaşma Süresi

 < 25 dak. 20 C˚

 Raf Ömrü Kuru ortamda

  8 ay

 Ambalaj

 25 kg.lık folyolu kraft torbada

 Taze harç karışımın yoğunluğu

 1,70± 100 g/cm3

 Tane boyutu

 < 0.8 mm

TOP